Indoor Track




2007 Indoor Track Roster
Coaches 

Men
NameEvent(s)Class (Exp)Hometown (Last School)
Nnamdi AgwuJumpsFRDenver
Ryan BillupsJumpsJR (RS)Superior, Colo. (Monarch)
Wil BuchananMid-DistanceSOFort Collins, Colo. (University of Colorado)
Cameron CarterThrowsSO (HS)Bellflower, Calif. (Mayfair)
Doug DiekerPole VaultSO (HS)Parker, Colo. (Ponderosa)
Grant DuinDistanceSO (HS)Aurora, Colo. (Smoky Hill)
David EischeidSprints/JumpsJR (1V)Longmont, Colo. (Longmont)
Brian FoxSprintsFRFort Collins (Fort Collins)
Sam Franzen
Jeremy FreedDistanceJR (1V)Evergreen, Colo. (Evergreen)
Ryan FrieseSprints/JumpsSO (HS)Colorado Springs, Colo. (Rampart)
Cameron FullertonDistanceFRRapids City, SD
Paul Gagliardi
Chad GibsonDecathlonSO (HS)Colorado Springs, Colo. (Christian)
Alex GodellThrowsJR (1V)Littleton, Colo. (Arapahoe)
Michael Greenwood
Kevin JohnsonMultisSR (3V)Aurora, Colo. (Overland)
Zach JordanHurdlesJR (SQ)Loveland, Colo. (Thompson Valley)
Kyle KeelerHurdlesJR (1V)Longmont, Colo. (Longmont)
Jake KeyserDistanceFRMedford, OR (Crater Lakes HS)
Ian LettowThrowsFRDenver, CO (Faith Christian)
Alex Lockhart
Robert MarinHurdlesJR (SQ)Fort Collins, Colo. (Fort Collins)
Drew MoranoSprintsRS SR (2V)Paola, Kan. (St. Thomas Aquinas)
Josh Murphy
Cameron NelsonDistanceJR (HS)Centennial, Colo. (Rangeview)
Ryan PahlauJumpsSOFort Collins, CO
Ryan Phelan
Bobby PotrykusMid- DistanceFREvergreen, CO (Conifer)
Scott SandersDistanceJRBrookings Harbor, Ore. (Brookings Harbor)
Sulaiman SayyidSprintsSO (HS)Erie, Colo. (Broomfield)
Jason SchutzThrowsSR (2V)Chromo, Colo. (Pagosa Springs)
Jason SmithJumpsSR (2V)Centennial, Colo. (Arapahoe)
Travis SmithJumpsSO (HS)Littleton, Colo. (Arapahoe)
Andy StenzelSprintsJR (1V)Arvada, Colo. (Pomona)
Tim SterrenbergHurdlesSO (HS)Glendale, Ariz. (Mountain Ridge)
Steve SwartzDistanceSR (2V)Middletown, Ohio (Lakota East)
Kip TaylorDistanceJR (TR)Fort Collins, Colo. (Fort Lewis)
Cole TuckerSprintsSO (HS)Rapid City, S.D. (Central)
Andres UrbinaDistanceSR (2V)Albuquerque, N.M. (Academy)
Kurtis VanattaDistanceFRLittleton, CO
Grant WahlDistanceFRLittleton, CO (Columbine)
Tyson WilliamsThrowsSO (HS)Grand Junction, Colo. (Fruita Monument)
Kevin WillsHigh JumpSO (HS)Littleton, Colo. (Heritage)
Women
NameEvent(s)Class (Exp)Hometown (Last School)
Kirsten AnthonyDistanceSR (HS)Colorado Springs, Colo. (Liberty)
Teresa BellMiddle DistanceSO (HS)Hotchkiss, Colo. (Hotchkiss)
Meagan BergThrowsSO (TR)Phoenix, Ariz. (Southern Methodist University)
Kate ColvinPole VaultJR (TR)Monument, Colo. (Nebraska)
Janay DeLoachSprints/JumpsSR (3V)Edwards AFB, Calif. (Eielson AFB (Alaska))
Ashley DixonMultisFRCarmel, Ind. (Carmel)
Chantelle DronDistanceJR (1V)Candia, N.H. (Homeschooled)
Leah ElmshauserThrowsJR (TR)Aurora, Colo. (Concordia NE)
Deanne EmigHurdlesFRHighlans Ranch, CO (Highlands Ranch)
Missy FaubusThrowsJR (TR)Bakersfield, Calif. (Univeristy of California)
Hilary FraserThrowsFRLake Forest, CA (El Toro HS)
Emily GeubelleThrowsSO (HS)Erie, Colo. (Broomfield)
Allison Gohl
Kristen HemphillDistanceJR (1V)Los Alamos, N.M. (Los Alamos)
Kari JansenMiddle DistanceSOLone Tree, Colo. (Highlands Ranch)
Justine Jenkins
Amanda JohnsonThrowsJR (SQ)Wheat Ridge, Colo. (Wheat Ridge)
Serena Johnson
Tanesha JohnsonSprints/JumpsSO (HS)Aurora, Colo. (Eaglecrest)
Learsha JonesHurdlesFRDenver, CO (Aurora Central)
Lauren KleppinDistanceFRMilwaukee, WI (South Milwaukee)
Kristen KuglerHeptathlonSO (HS)New Raymer, Colo. (Sterling)
Katie LloydMultisSR (3V)Fruita, Colo. (Fruita Monument)
Heather LosekeDistanceSR (2V)Pueblo, Colo. (Pueblo East)
Ashleigh MortonMultis/Pole VaultSR (2V)Fort Collins, Colo. (Rocky Mountain)
Keri OgdenDistanceFRKamuela, HI
Emily PearsonMultisSR (2V)La Junta, Colo. (La Junta)
Leslie PetersonSprintsSO (HS)Edwards, Colo. (Battle Mountain)
Stacey PoulosThrowsSR (2V)Paonia, Colo. (Paonia)
Ellie RastallDistanceFRFort Collins, CO (Rocky Mountain HS)
Danielle RawlingsDistanceSR (1V)Greenwood Village, Colo. (Wyoming)
Niomi RidgeHurdlesSR (2V)Aloha, Ore. (Century)
Stacey RobbenThrowsSO (HS)Parker, Colo. (Chaparral)
Michelle RobertsJumpsFRDenver, CO (Mullen)
Sonni RussellSprints/JumpsSO (HS)Loma, Colo. (Fruita Monument)
April ThomasDistanceSR (2V)Aurora, Colo. (Eaglecrest)
Laine Thomas
Melissa ThomasDistanceSR (1V)Aurora, Colo. (Eaglecrest)
Jennifer UgochukwuThrowsSO (HS)Irving, Texas (Nimitz)
Ashlee VelezDistanceSR (2V)La Junta, Colo. (La Junta)

Track & Field Coaching Staff

Brian Bedard - Head Coach
Bryan Berryhill - Assistant Coach - Distance
John Carter - Assistant Coach-Hurdles, Sprints
Tim Cawley - Assistant Coach-Jumps, Sprints & Relays
Elizabeth Moore - Assistant Coach
store